1. Wyrażaj swoje potrzeby
Kobiety mają pełne prawo do wyrażania swoich potrzeb seksualnych. Gwarantuje to także Deklaracja Praw Seksualnych zatwierdzona przez Światową organizację Zdrowia. Możliwość zaspokojenia potrzeb seksualnych jest jednym z fundamentów zdrowia psychicznego. Należy pamiętać o tym i świadomie z tego korzystać.
2. Nie bądź egoistką i rozmawiaj z partnerem/partnerką
Nie należy ukrywać przed partnerem swoich problemów. Niezadowolenie w życiu seksualnym i tłumienie emocji rodzi frustrację, która może negatywnie wpłynąć na relacje w związku. Pytanie o potrzeby drugiej osoby i szczera rozmowa na temat seksu pomagają unikać konfliktów, a także zwiększają poczucie bliskości. Mogą także urozmaicić życie seksualne oraz podtrzymać więzi erotyczne.
3. Akceptuj swój wygląd, dbaj o sobie ciało
Samoakceptacja i dobra samoocena są bardzo ważne dla udanego życia seksualnego. Troska o atrakcyjny wygląd nie jest obojętna dla udanego seksu, bowiem pomaga tworzyć i podtrzymać erotyczną więź.
4. Odżywiaj się systematycznie i racjonalnie
Należy zadbać o stan swojego zdrowia, ponieważ to ono silnie rzutuje na sprawność seksualną. Zdrowa i prawidłowo zbilansowana dieta zapobiega chorobom układu krążenia, wpływa pozytywnie na przemianę materii, równowagę hormonalną, wygląd i nastrój, a tym samym również na zdrowie seksualne.
5. Bądź aktywna
Fizycznie, intelektualnie i społecznie. Aktywność fizyczna pozwala na zachowanie sprawności i zdrowiej figury, a „zadbanie intelektualne” i aktywność społeczna mają wpływ na poczucie własnej wartości i niezależności. Razem składa się na to witalność, która pozwala czerpać radość z seksu. Rezygnując z pracy zawodowej na rzecz rodziny, warto pamiętać o minimalnej choćby działalności społecznej lub zawodowej, która podtrzyma poczucie własnej wartości.
6. Wypoczywaj
Należy zachować balans między intensywną pracą, a odpoczynkiem. Wskazane są regularne urlopy, weekendowe wyjazdy lub zmiana samego otoczenia. Pozwoli to zregenerować siły. Dla tych kobiet, które zajmują się głównie domem, wskazane jest oderwanie się od codziennej monotonii. Urlop spędzany z partnerem ma istotne znaczenia dla kondycji związku i życia seksualnego. Wspólny relaks pozwala pogłębiać wspólne zainteresowania i oddala od rutyny – także w życiu seksualnym. Tam, gdzie zaburzenia seksualne związane są z nadmiarem stresu, brakiem czasu i poczuciem monotonii, taki urlop może przywrócić sprawność seksualną i radość seksu szybciej, niż jakakolwiek terapia.
7. Pamiętaj o badaniach okresowych
Przynajmniej raz w roku należy zgłosić się na wizytę u ginekologa oraz wykonać cytologię. Dotyczy to także kobiet, które w danym okresie nie są aktywne seksualnie. Kobiety w wieku okołomenopauzalnym powinny regularnie wykonywać mammografię i USG piersi – o częstości badań kontrolnych zdecyduje lekarz. Dbałość o zdrowie i leczenie ewentualnych problemów zdrowotnych pozostaje w ścisłym związku z profilaktyką zaburzeń seksualnych. Te ostatnie często związane są z zaburzeniami hormonalnymi, infekcjami układu moczowo-płciowego, chorobami układu krążenia, układu nerwowego itp.
8. Nie bój się lekarza
Zaleca się podjąć terapię zaburzeń seksualnych wcześniej, zanim spowodują zakłócenie więzi erotycznej i relacji partnerskiej. Zaburzenia seksualne to często pierwszy symptom innych chorób, które dzięki wcześniejszej diagnozie, mogą zostać rozpoznane oraz skutecznie leczone.
9. Pokonaj swój wstyd
Skrępowanie towarzyszące mówieniu o bardzo intymnych problemach jest czymś naturalnym, ale utrudnia też wzajemny kontakt partnerów i rozwiązywanie problemów seksualnych. Dlatego zalecane jest by pokonać swój wstyd i rozmawiać o seksie, swoich doznaniach, potrzebach i problemach. Należy ten temat traktować „normalnie” (jak wiele innych tematów poruszanych w rozmowie), a wstyd dość szybko ustąpi.
10. Pamiętaj, zaburzenia seksualne można wyleczyć!
Współczesna medycyna opracowała skuteczne metody leczenia większości zaburzeń seksualnych. Problemy, które dotykają oboje partnerów najprawdopodobniej można skutecznie rozwiązać, wówczas życie seksualne nabierze nowej jakości.
Źródło: http://www.opzs.pl/10-zasad- zdrowia-seksualnego- kobiety/