Jak należy przygotować się do wizyty u lekarza seksuologa?
dr hab. n. med. Michał Lew-Starowicz: Przygotowanie do wizyty u seksuologa nie różni się od przygotowań do wizyty u innego specjalisty. Na pewno należy zabrać ze sobą dokumentację dotyczącą dotychczasowego leczenia, wyniki badań - mogą być one pomocne przy stawianiu rozpoznania tudzież planowaniu dalszej diagnostyki.
Rozmowa dotyczy typowo samego problemu i innych aspektów związanych z życiem seksualnym - relacjami, tym co kształtuje satysfakcję seksualną, oczekiwania pacjenta względem życia seksualnego, poczucia funkcjonowania w rolach związanych z płcią czy oczekiwania zmian w sferze seksualnej. Istotne jest to, że na początku pytania zadawane wprost na temat życia seksualnego mogą Pacjenta krępować, np. dotyczące preferencji seksualnych, masturbacji, trudności doświadczanych w seksie.
Należy pamiętać o tym, że specjalista powinien szanować odczucia Pacjenta i pewne rzeczy można zostawić do omówienia na później, niekoniecznie trzeba o wszystkim rozmawiać w czasie pierwszej wizyty. Trudności w rozmawianiu na temat życia seksualnego są dość typowe i lekarz dobrze zdaje sobie z tego sprawę, dlatego w ten sposób zadaje pytania, żeby nie były one kłopotliwe dla Pacjenta, ale żeby też w prosty sposób starać się rozmawiać na trudne tematy.
Wizyta w zależności od istoty zgłaszanych problemów i konieczności pogłębienia informacji na temat stanu zdrowia, czy sprawdzenia czynników medycznych, może być również związana z przeprowadzeniem tzw. badania fizykalnego – czyli typowego badania polegającego na ocenie budowy ciała, typowych cech związanych z płcią oraz badaniem narządów płciowych.
Jaki jest zakres problemów z którymi Pacjenci zgłaszają się do seksuologa?
MLS: Problematyka jest bardzo różnorodna i obejmuje kwestie tzw. tożsamości seksualnej, czyli samopoczucia Pacjenta związanego z płcią biologiczną , poczucia przynależności do płci, ról związanych z płcią; trudności nawiązywania relacji, czy problemów dotyczących bezpośrednio odczuwania potrzeb seksualnych, tudzież reaktywności seksualnej (np. trudności z podnieceniem się, uzyskaniem orgazmu, wytrysku nasienia, erekcji oraz problemy dotyczące realizacji potrzeb seksualnych wpływających na odczuwanie trudności z osiągnięciem satysfakcji seksualnej).
Rozbieżność potrzeb seksualnych w związku, kłopoty dotyczące zaspokojenia potrzeb seksualnych, występowanie nieakceptowanych przez Pacjenta preferencji seksualnych utrudniających podejmowanie i prowadzenie życia seksualnego zgodnego z oczekiwaniami Pacjentów – również skłaniają Pacjentów do wizyty u lekarza seksuologa.