Wizyta u seksuologa

Seksuolog dr Michał Lew-Starowicz odpowiada na pytanie – jak przygotować się do wizyty seksuologicznej oraz jaki jest zakres problemów, z którymi można zgłosić się do seksuologa.
Jak należy przygotować się do wizyty u lekarza seksuologa?

dr hab. n. med. Michał Lew-Starowicz: Przygotowanie do wizyty u seksuologa nie różni się od przygotowań do wizyty u innego specjalisty. Na pewno należy zabrać ze sobą dokumentację dotyczącą dotychczasowego leczenia, wyniki badań - mogą być one pomocne przy stawianiu rozpoznania tudzież planowaniu dalszej diagnostyki.

Rozmowa dotyczy typowo samego problemu i innych aspektów związanych z życiem seksualnym - relacjami, tym co kształtuje satysfakcję seksualną, oczekiwania pacjenta względem życia seksualnego, poczucia funkcjonowania w rolach związanych z płcią czy oczekiwania zmian w sferze seksualnej. Istotne jest to, że na początku pytania zadawane wprost na temat życia seksualnego mogą Pacjenta krępować, np. dotyczące preferencji seksualnych, masturbacji, trudności doświadczanych w seksie.

Należy pamiętać o tym, że specjalista powinien szanować odczucia Pacjenta i pewne rzeczy można zostawić do omówienia na później, niekoniecznie trzeba o wszystkim rozmawiać w czasie pierwszej wizyty. Trudności w rozmawianiu na temat życia seksualnego są dość typowe i lekarz dobrze zdaje sobie z tego sprawę, dlatego w ten sposób zadaje pytania, żeby nie były one kłopotliwe dla Pacjenta, ale żeby też w prosty sposób starać się rozmawiać na trudne tematy.

Wizyta w zależności od istoty zgłaszanych problemów i konieczności pogłębienia informacji na temat stanu zdrowia, czy sprawdzenia czynników medycznych, może być również związana z przeprowadzeniem tzw. badania fizykalnego – czyli typowego badania polegającego na ocenie budowy ciała, typowych cech związanych z płcią oraz badaniem narządów płciowych.

Jaki jest zakres problemów z którymi Pacjenci zgłaszają się do seksuologa?

MLS: Problematyka jest bardzo różnorodna i obejmuje kwestie tzw. tożsamości seksualnej, czyli samopoczucia Pacjenta związanego z płcią biologiczną , poczucia przynależności do płci, ról związanych z płcią; trudności nawiązywania relacji, czy problemów dotyczących bezpośrednio odczuwania potrzeb seksualnych, tudzież reaktywności seksualnej (np. trudności z podnieceniem się, uzyskaniem orgazmu, wytrysku nasienia, erekcji oraz problemy dotyczące realizacji potrzeb seksualnych wpływających na odczuwanie trudności z osiągnięciem satysfakcji seksualnej).

Rozbieżność potrzeb seksualnych w związku, kłopoty dotyczące zaspokojenia potrzeb seksualnych, występowanie nieakceptowanych przez Pacjenta preferencji seksualnych utrudniających podejmowanie i prowadzenie życia seksualnego zgodnego z oczekiwaniami Pacjentów – również skłaniają Pacjentów do wizyty u lekarza seksuologa.

Szkolenia CTLS

16 września 2023 / 09:00

Diagnoza - dziecko wykorzystywane seksualnie

mgr Beata Pawlak-Jordan
psycholog kliniczny, seksuolog kliniczny i superwizor PTS
Szkolenie stacjonarne jest adresowane do pedagogów, psychologów, psychoterapeutów, lekarzy oraz osób, które zawodowo współpracują z dziećmi i chcą zdobyć wiedzę w tym zakresie. Warunkiem uczestnictwa jest zatem posiadanie dyplomu ukończenia studiów wyższych lub posiadanie certyfikatu psychoterapeuty.
Miejsce: Klimatyzowana sala szkoleniowa w Centrum Terapii Lew-Starowicz, ul. Nowogrodzka 62c lok. 42, Warszawa 02-002