Dysfunkcje seksualne kobiet

Mięśnie dna miednicy (MDM) rozpięte są pomiędzy spojeniem łonowym, kością guziczną (tzw. ogonową) oraz guzami kulszowymi. Niczym mięśniowy hamak podtrzymują organy wewnętrzne oraz odpowiadają za kontrolę pęcherza, jelit oraz reakcji seksualnych.

Wraz z przeponą oraz mięśniami brzucha i grzbietu odpowiadają za stabilizację kręgosłupa.
MDM są bezpośrednio związane z odczuciem przyjemności w czasie współżycia, zarówno kobiety jak i jej partnera. Pełnią kluczową rolę podczas orgazmu. Dodatkowo, świadoma aktywacja MDM w czasie zbliżenia poprawia satysfakcję z życia seksualnego.

Na czym polega dysfunkcja mięśni dna miednicy i jaki ma wpływ na jakość życia seksualnego?

Ciąża, poród, urazy okolicy krocza, nieodpowiednio dobrana aktywność fizyczna, wadliwa postawa, siedzący tryb życia, stres czy trauma to przykłady czynników mających wpływ na zaburzenie pracy MDM. Dysfunkcja dna miednicy może być związana z zaburzeniem przewodnictwa nerwowego, spadkiem siły i wytrzymałości mięśni, ich obniżonym bądź nadmiernym napięciem, a także zaburzeniem koordynacji czy brakiem umiejętności ich świadomej aktywacji.

Do najczęstszych objawów, w zależności od dysfunkcji, mogą należeć: zmniejszone czucie okolic intymnych, ból podczas stosunku czy nawet niemożność jego podjęcia, uczucie „luzu” bądź ciężkości w pochwie, niesatysfakcjonujący orgazm lub jego brak, nietrzymanie moczu w czasie współżycia oraz dyskomfort i uczucie pieczenia w rejonie krocza, przy jednoczesnym braku infekcji czy innego podłoża organicznego, wtórnie brak ochoty na podejmowanie stosunków sekusalnych.

W jaki sposób może pomóc fizjoterapeuta?

Odpowiednio przeszkolony fizjoterapeuta przeprowadza na początku wywiad oraz diagnostykę funkcjonalną. Polega ona na ocenie struktury i funkcji mięśni dna miednicy. Nie bez znaczenia są również pozostałe części układu ruchu, postawa ciała oraz sposób oddychania.

Na kompleksowe postępowanie składają się techniki terapii manualnej, wisceralnej, odpowiednio kierowany trening mięśni dna miednicy oraz edukacja pacjenta. Wzmocnienie osłabionych bądź rozluźnienie nadmiernie napiętych mięśni, zwiększenie ich elastyczności i objętości, lepsze ukrwienie i odżywienie, poprawa czucia oraz kontroli i świadomości własnego ciała to część korzyści płynących z takiej terapii.

Do kogo skierowana jest forma fizjoterapii?

Fizjoterapia w dysfunkcjach seksualnych skierowana jest do kobiet z wcześniej wymienionymi dolegliwościami, w szczególności dla cierpiących na pochwicę, dolegliwości bólowe podczas stosunku, kobiet po porodach (zwłaszcza w przypadku dającej dolegliwości blizny po nacięciu) oraz chcących poprawić jakość swojego życia seksualnego i świadomość własnego ciała.

Autor: mgr Małgorzata Starzec

Szkolenia CTLS

16 września 2023 / 09:00

Diagnoza - dziecko wykorzystywane seksualnie

mgr Beata Pawlak-Jordan
psycholog kliniczny, seksuolog kliniczny i superwizor PTS
Szkolenie stacjonarne jest adresowane do pedagogów, psychologów, psychoterapeutów, lekarzy oraz osób, które zawodowo współpracują z dziećmi i chcą zdobyć wiedzę w tym zakresie. Warunkiem uczestnictwa jest zatem posiadanie dyplomu ukończenia studiów wyższych lub posiadanie certyfikatu psychoterapeuty.
Miejsce: Klimatyzowana sala szkoleniowa w Centrum Terapii Lew-Starowicz, ul. Nowogrodzka 62c lok. 42, Warszawa 02-002