Po pierwsze - diagnostyka
Dyspareunia, pochwica (vaginismus), vulvo/vestibulodynia to terminy często stosowane w diagnostyce bolesnego współżycia. Dyspareunia dotyczy bólu podczas stosunku. Pochwica charakteryzuje się nadmiernym napięciem mięśni dna miednicy (głównie mięśnia łonowo-guzicznego), które w konsekwencji uniemożliwia współżycie. Vulvo- i vestibulodynia związane są z palącym, piekącym bólem i uczuciem dyskomfortu, które pojawia się w różnych sytuacjach, przy próbie współżycia bądź utrzymuje się cały czas. W procesie diagnostycznym konieczna jest kontrola specjalisty, który oceni przyczyny dolegliwości i wyznaczy odpowiednie kierunki postępowania leczniczego.
W jakich przypadkach można zgłosić się do fizjoterapeuty?
Jeżeli objawy wywołane są przez zaburzoną pracę mięśni dna miednicy (np. nadmierne napięcie mięśni w konsekwencji wzmożonej aktywności fizycznej). W przypadku, gdy przyczyna jest inna (np. trauma, czy schorzenia takie jak endometrioza), ale również występuje dysfunkcja mięśniowa (np. nadmierne napięcie) praca z fizjoterapeutą stanie się doskonałym uzupełnieniem procesu terapeutycznego.
Na czym polega terapia?
Nieodłącznym elementem pracy fizjoterapeuty są działania z zakresu terapii manualnej. Techniki tkanek miękkich to opracowanie za pomocą dłoni terapeuty nadmiernie napiętych, bolesnych struktur mięśniowo-powięziowych, głównie okolicy miednicy. Elementy terapii wisceralnej to delikatne techniki wykonywane głównie przez powłoki brzuszne, mające na celu rozluźnienie, poprawę ruchomości i ukrwienia narządów wewnętrznych, przynoszące relaks i ukojenie.
W chronicznych dolegliwościach daje to możliwość przerwania błędnego koła bólu, które nasila występujące objawy.
Fizjoterapeuta dobierze również odpowiednie ćwiczenia i aktywności, które będzie można samodzielnie wykonywać tak, aby wspomóc efekty lecznicze. Elementarną częścią terapii jest także praca z przeponą i oddechem.
Bardzo ważny jest element edukacyjny. Świadomość struktur ciała odpowiedzialnych za dolegliwości oraz umiejętność ich lokalizacji umożliwiają ich kontrolę. Mając kontakt z zaburzonymi strukturami mamy możliwość na nie wpływać – na przykład poprzez świadomą relaksację nadmiernie napiętych mięśni. Fizjoterapeuta wspomoże cały proces, wyjaśni i wytłumaczy jak zapanować nad własnym ciałem, przede wszystkim nad trudnymi do samodzielnej lokalizacji mięśniami dna miednicy.
Autor: mgr Małgorzata Starzec