Panie Doktorze, dlaczego warto uprawiać sport?
dr hab. n. med. Michał Lew-Starowicz: Regularna aktywność fizyczna jest jedną z podstawowych form prewencji chorób cywilizacyjnych, takich jak otyłość, zespół metaboliczny, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, ma też bardzo pozytywny wpływ na nastrój, na aktywność seksualną, na regulację układu hormonalnego.
We współczesnym społeczeństwie coraz więcej osób pracuje w pozycji siedzącej, coraz częściej poruszamy się środkami komunikacji, w tym samochodami, gdzie najczęściej siedzimy. Bardzo dużo czasu spędzamy również przed komputerem.
Bardziej wydajna forma aktywności stanowi istotną przeciwwagę dla siedzącego trybu życia. Nie zastąpi całkowicie innych form ruchu, dlatego wskazane jest również częste wstawanie od biurka, komputera, robienie przerw w pracy.
Sport stanowi jednak możliwość wydajnego pobudzenia metabolizmu, w tym nadrobienia spalania kalorii, dostarczanych z posiłkami, w czasie bardziej wytężonego wysiłku w ten sposób stanowi też prewencję otyłości.
Najbardziej zalecana jest forma umiarkowanych aktywności fizycznych, takich jak biegi, pływanie, jazda na rowerze, a także… aktywność seksualna.
Czy Pan Doktor regularnie uprawia sport/aktywność fizyczną? Jeżeli tak, to jaką?
MLS: Mimo bardzo wytężonej pracy staram się znaleźć na to czas i przede wszystkim dotyczy to pływania, biegania i jazdy na rowerze oraz różnych innych sezonowych form aktywności, takich jak narciarstwo, żeglarstwo czy trekking.
Fot. Kamila Tworek