Zaburzenia erekcji - skuteczne leczenie

Zaburzenia erekcji u większości mężczyzn można skutecznie leczyć dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny.

Aktualnie w tym celu stosuje się przede wszystkim leki doustne, które regulują mechanizm erekcji. Dodatkowo należy pamiętać, że zaburzenia erekcji są zaburzeniami współistniejącymi z chorobami układu krążenia, zaburzeniami hormonalnymi oraz są związane z czynnikami psychologicznymi. Z tego powodu skuteczne i adekwatne leczenie jest możliwe tylko po dokładnym zdiagnozowaniu każdego pacjenta z zaburzeniami erekcji.

Jak długo trzeba czekać na efekty leczenia zaburzeń erekcji?

Współczesne osiągnięcia medycyny w leczeniu zaburzeń erekcji pozwalają zauważyć efekty leczenia po zastosowaniu leków w jednej lub kilku dawkach. Należy mieć na uwadze, że istnieje grupa pacjentów, która może wymagać korekty innych stosowanych leków lub wprowadzenia równowagi stanu fizycznego (np. wyrównania poziomu glukozy w cukrzycy lub poziomu ciśnienia tętniczego, redukcja nadwagi lub wyrównanie leczenia zaburzeń hormonalnych). W takiej sytuacji zastosowane w leczeniu leki poprawiające erekcję będą mogły osiągnąć pełną skuteczność lub z czasem można było je odstawić.

W przypadku gdy zaburzenia erekcji są zdominowane przez czynniki psychologiczne leki są często stosowane w początkowym okresie terapii, równolegle z oddziaływaniami psychoterapeutycznymi stanowiącymi w tym przypadku podstawę terapii.

Jakie są najczęściej popełniane błędy przez pacjentów/mężczyzn mających problemy ze wzwodem?

Najczęściej popełnianym błędem jest opóźnianie wizyty u specjalisty, tj. lekarza seksuologa. Część mężczyzn lekceważy problem lub próbuje racjonalizować, aż dochodzi do konfliktów w związku spowodowanych frustracją nieudanym życiem seksualnym i obwinianiem się partnerów.

Wielu mężczyzn poszukuje rozwiązań dostępnych na rynku bez konieczności konsultacji z lekarzem kupując preparaty dostępne bez recepty lub leki z czarnego rynku np. w sprzedaży internetowej. Te pierwsze nie mają skuteczności potwierdzonej wiarygodnymi badaniami, a te drugie mogą wiązać się z istotnym ryzykiem dla zdrowia lub zagrożeniem życia. Ponadto, opóźnienie wizyty u lekarza specjalisty powoduje często późne wykrycie chorób, które mogą być przyczyną zaburzeń erekcji.

Autor: Dr n. med. Michał Lew-Starowicz

 Zaburzenia erekcji - skuteczne leczenieUmów termin wizyty lub zapisz się na szkolenie w CTLS

Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas... chętnie odpowiemy na Twoje pytania.