Wywiad z mgr Małgorzatą Starzec

Fizjoterapia jest doskonałym uzupełnieniem kompleksowej terapii w przebiegu złożonych schorzeń, takich jak pochwica czy vulvo/vestibulodynia. Terapia polega głównie na nauce świadomej aktywacji i kontroli mięśni dna miednicy.

Z jakimi problemami mogą zwracać się do Pani Pacjentki?

Głównym obszarem mojej pracy są zaburzenia funkcjonalne w obrębie miednicy, ze szczególnymi uwzględnieniem dysfunkcji dna miednicy, które ma istotne znaczenie w terapii zaburzeń seksualnych. W wielu przypadkach problemy mięśni dna miednicy mogą współistnieć, bądź być przyczyną tych zaburzeń. Często dzieje się tak w przypadku bolesnego współżycia bądź obniżenia odczuwanej przyjemności i satysfakcji. Fizjoterapia jest też doskonałym uzupełnieniem kompleksowej terapii w przebiegu złożonych schorzeń, takich jak pochwica czy vulvo/vestibulodynia. Zapraszam także wszystkie Panie, które chciałyby zyskać większą świadomość i kontrolę nad swoim ciałem, szczególnie w obszarze miednicy.

Jak wygląda/na czym polega prowadzona przez Panią  terapia?

Punktem wyjściowym jest odpowiedni wywiad i diagnostyka fizjoterapeutyczna, która pozwala ocenić mi, czy zaburzenia mięśni dna miednicy współistnieją czy może są przyczyną problemu i dzięki temu określić moją rolę w procesie terapeutycznym. Terapia polega głównie na nauce świadomej aktywacji i kontroli mięśni dna miednicy. Wykorzystując różnorodne techniki zwiększające świadomość ciała i koordynację w tym obszarze. Nieodłącznym elementem terapii jest również praca manualna, która przywraca równowagę napięć w rejonie miednicy. Stosuję m.in. techniki rozluźniania mięśniowo-powięzowego oraz terapii wisceralnej. Kolejnym elementem jest odpowiednio kierowany trening mięśni dna miednicy bądź wzmacniający, bądź rozluźniający, w zależności od danej dysfunkcji. Nieodłączną częścią terapii jest też edukacja odnośnie profilaktyki, możliwych modyfikacji codziennych nawyków oraz technik autoterapii.

Czy mogłaby Pani przedstawić przykłady sukcesów fizjoterapii w leczeniu zaburzeń seksualnych?

Najszybsze i najefektowniejsze efekty uzyskuje się w przypadku, kiedy to zaburzenia struktur mięśni dna miednicy są bezpośrednią przyczyną problemu. Dzieje się tak na przykład w zaburzeniach napięć mięśniowych – mięśnie dna miednicy, tak jak powierzchowne mięśnie naszego ciała, mogą ulegać przeciążeniom dając uczucie sztywności, spięcia i bólu, prowadząc w efekcie np. do bolesnego współżycia. W takim przypadku zastosowanie kilku technik rozluźniania mięśniowo-powięzowego nierzadko pozwala uzyskać niemal natychmiastowy efekt.

 

Wywiad z mgr Małgorzatą StarzecUmów termin wizyty lub zapisz się na szkolenie w CTLS

Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas... chętnie odpowiemy na Twoje pytania.