Wywiad z dr n. hum. Magdaleną Felcyn-Koczewską

Czym jest psychoanaliza? Fundamentem psychoterapii psychoanalitycznej jest założenie, że człowiek posiada nieświadome życie psychiczne; psychoterapia psychoanalityczna dzieje się na granicy przeszłości i teraźniejszości. W tego rodzaju psychoterapii ważny jest setting.

Pani  Doktor, czym charakteryzuje się i czym różni się od innych nurtów w terapii, psychoterapia psychoanalityczna?

Każdy z nurtów psychoterapii posługuje się własnym językiem, na swój sposób rozumie ludzką psychikę i patogenezę zaburzeń, ma własne metody za pomocą których mierzy się z nimi.

Fundamentem psychoterapii psychoanalitycznej jest założenie, iż człowiek posiada nieświadome życie psychiczne. To w nieświadomości właśnie zapisane są różne ludzkie nierozwiązane konflikty, uczucia i myśli, o których nie chcemy wiedzieć, wyobrażenia, wspomnienia. Nieświadomość rzuca światło, a czasem kładzie się cieniem na to jak nam się żyje, jaki jest nasz świat wewnętrzny. Wczesne doświadczenia wpływają na powstanie modelu, który determinuje wszystkie późniejsze relacje, również tą terapeutyczną. Bywamy też niewolnikami tzw. przymus powtarzania – coś niechcianego, bolesnego w różnych odsłonach wciąż się odgrywa. Nie potrafimy jednak sięgnąć w nieświadomość bez profesjonalnego wsparcia.
Psychoterapeuta psychoanalityczny pomaga dotrzeć do źródeł trudności, dolegliwości, psychicznego bólu, wewnętrznych konfliktów, które utrudniają codzienność, uniemożliwiają sięganie po różne marzenia, cele, zadania.

Psychoterapia psychoanalityczna dzieje się na granicy przeszłości i teraźniejszości – terapeuta pomaga pacjentowi rozumieć jego świat oraz tu i teraz w kontekście jego historii i przeżyć w niej zapisanych. Zaprasza do swobodnych skojarzeń czyli zgłośnienia różnych pojawiających się myśli, wspomnień, fantazji, snów pomagając dowiedzieć się o świecie Pacjenta tego, co niedostępne, bo wyrażone w innym języku.

W psychoterapii psychoanalitycznej ważny jest setting czyli warunki i zasady, którym podlega i pacjent, i terapeuta, a które tworzą bezpieczną ramę w której Pacjent może badać swój wewnętrzny świat. To terapia, która wymaga ciągłości, stałości – stąd stała pora sesji, określony czas ich trwania, intensywności (jeśli to możliwe częstsza niż raz w tygodniu). Na poziomie nieświadomym Pacjent może bać się zmiany.

Dlatego też ta terapia wymaga dużego nakładu czasu – w końcu celem jest naruszenie dotychczasowego porządku struktur psychicznych po to, by mogło powstać coś nowego, zmienionego, prowadzącego do bardziej rzeczywistego odbioru świata, do lepszego kontaktu z samym sobą, by móc korzystać z własnych możliwości i akceptować ograniczenia.

Pacjent, czy psychoterapeuta decyduje o wyborze psychoterapii w nurcie psychoanalitycznym? Dlaczego dla jednych Pacjentów jest zalecana, a dla innych nie?

Jestem psychoterapeutą psychoanalitycznym, to element mojej tożsamości zawodowej. Każdy Pacjent jest inny, unikalny. Każda terapia i każda sesja jest taka. Wiedza psychoanalityczna, proces szkolenia, własne doświadczenia terapeutyczne, zasady pracy dają mi oparcie i pozwalają myśleć o moich Pacjentach  i rozumieć ich.

W gabinecie zjawiają się osoby, które w jakiś sposób cierpią, borykają się z jakimś psychicznym bólem, nie rozumieją pewnych aspektów siebie, swojego funkcjonowania w świecie, bywają zagubione czy nieszczęśliwe w relacjach z ludźmi, czasem mówią o różnorakich fizycznych objawach. Jedni Pacjenci przychodzą do mnie jako do wybranego z jakiegoś powodu terapeuty, drudzy przekraczają próg akurat mojego gabinetu, bo podejście psychoanalityczne wzbudza w Nich jakieś zaufanie, inni zostają przez kogoś skierowani, jeszcze inni po prostu szukają pomocy – i tak się spotykamy.

Pierwsze 3-4 spotkania to czas na to, aby dowiedzieć się i poczuć czy jesteśmy w stanie ze sobą pracować, czy podejście psychoanalityczne może być pomocne dla danej osoby, czy jest ona w stanie unieść wymagania i warunki takiej terapii, a przede wszystkim czy ma w sobie ciekawość własnego świata wewnętrznego i pewną wytrwałość.

rozmawiała: Klaudia Tworek

Wywiad z dr n. hum. Magdaleną Felcyn-Koczewską

fot. Klaudia TworekUmów termin wizyty lub zapisz się na szkolenie w CTLS

Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas... chętnie odpowiemy na Twoje pytania.