Bolesne współżycie – możliwości fizjoterapii

 Ze względu na problematykę tych schorzeń, konieczne jest multidyscyplinarne postępowanie. Jako że dysfunkcja mięśniowa jest często podłożem lub objawem wtórnym tych dolegliwości, specjalistyczna fizjoterapia staje się kluczowym elementem kompleksowego leczenia.

PO PIERWSZE - DIAGNOSTYKA

Dyspareunia, pochwica (vaginismus), vulvo/vestibulodynia to terminy często stosowane w diagnostyce bolesnego współżycia. Dyspareunia dotyczy bólu podczas stosunku. Pochwica charakteryzuje się nadmiernym napięciem mięśni dna miednicy (głównie mięśnia łonowo-guzicznego), które w konsekwencji uniemożliwia współżycie. Vulvo- i vestibulodynia związane są z palącym, piekącym bólem i uczuciem dyskomfortu, które pojawia się w różnych sytuacjach, przy próbie współżycia bądź utrzymuje się cały czas. W procesie diagnostycznym konieczna jest kontrola specjalisty, który oceni przyczyny dolegliwości i wyznaczy odpowiednie kierunki postępowania leczniczego.

W JAKICH PRZYPADKACH MOŻNA ZGŁOSIĆ SIĘ DO FIZJOTERAPEUTY?

Jeżeli objawy wywołane są przez zaburzoną pracę mięśni dna miednicy (np. nadmierne napięcie mięśni w konsekwencji wzmożonej aktywności fizycznej). W przypadku, gdy przyczyna jest inna (np. trauma, czy schorzenia takie jak endometrioza), ale również występuje dysfunkcja mięśniowa (np. nadmierne napięcie) praca z fizjoterapeutą stanie się doskonałym uzupełnieniem procesu terapeutycznego.

NA CZYM POLEGA TERAPIA?

Nieodłącznym elementem pracy fizjoterapeuty są działania z zakresu terapii manualnej. Techniki tkanek miękkich to opracowanie za pomocą dłoni terapeuty nadmiernie napiętych, bolesnych struktur mięśniowo-powięziowych, głównie okolicy miednicy. Elementy terapii wisceralnej to delikatne techniki wykonywane głównie przez powłoki brzuszne, mające na celu rozluźnienie, poprawę ruchomości i ukrwienia narządów wewnętrznych, przynoszące relaks i ukojenie.
W chronicznych dolegliwościach daje to możliwość przerwania błędnego koła bólu, które nasila występujące objawy.

Fizjoterapeuta dobierze również odpowiednie ćwiczenia i aktywności, które będzie można samodzielnie wykonywać tak, aby wspomóc efekty lecznicze. Elementarną częścią terapii jest także praca z przeponą i oddechem.

Bardzo ważny jest element edukacyjny. Świadomość struktur ciała odpowiedzialnych za dolegliwości oraz umiejętność ich lokalizacji umożliwiają ich kontrolę. Mając kontakt z zaburzonymi strukturami mamy możliwość na nie wpływać – na przykład poprzez świadomą relaksację nadmiernie napiętych mięśni. Fizjoterapeuta wspomoże cały proces, wyjaśni i wytłumaczy jak zapanować nad własnym ciałem, przede wszystkim nad trudnymi do samodzielnej lokalizacji mięśniami dna miednicy.   

Autor: mgr Małgorzata Starzec

Bolesne współżycie – możliwości fizjoterapiiUmów termin wizyty lub zapisz się na szkolenie w CTLS

Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas... chętnie odpowiemy na Twoje pytania.